TANITIM VİDEOMUZ

Gez & Gör

 

Olympos Antik Likya'nın en önemli liman kentlerinden olan Olympos,tarih boyunca mitolojiye konu olmuştur.Konumunun elverişliliği nedeniyle korsanların barınağı olan Olympos,bugün sahip olduğun tarihsel değerleri,3200m'lik muhteşem sahili,endemik bitkileri,Caretta carettaları Khimaira'sı,tüm sportif etkinliklere olanak veren muhteşem doğası ve pansiyon olarak kullanılan meşhur ağaç evleri ile tüm dünyaca bilinmektedir.

Phaselis Antik Kenti Antalya - Finike karayolunun 58 km'sinde bulunmaktadır.Kemer'e 15 km olan Phaselis kentine deniz yoluyla ulaşmak mümkündür.Lykia'nın doğu kıyısı şehirlerinden olan Phaselis'in M.Ö. VI. yüzyıla ait Helenistik çağın ticaret limanlarından biri olduğu sanılmaktadır.

Çıralı Olimpos'un kuzeyinde yer alan Çıralı Plajı'nın yamaçlarında yaklaşık 300 m yükseklikte,Yanartaş yer alır.Mitolojiye göre Likya'lı Kahraman Bellerophon kanatlı atı Pegasos'un sırtında ağzından ateş püskürten canavar Kimera ile savaşmış ve onu burada öldürmüştür.Yöresel inanışa göre canavarın ağzından çıkan ateş bugün hala yanmaktadır.

Demre Fenike'nin 25 km batısında yer alan kale eski adı ile Myra çok iyi korunmuş Roma devri tiyatrosunun yanı sıra bu tiyatroyu tepeden seyreden kaya mezarları ile tanınır.Aziz Nikolas (Noel Baba) dördüncü yüzyılda bu Akdeniz şehrinde din görevlisiydi.Çocukların,denizcilerin ve yarımda muhtaç insanların koruyucusu olan Noel Baba M.S. 1042'de Bizans İmparatoru Konstantin Monomakos ve İmparatoriçe Zoe tarafından restore edilmiştir.19. yüzyılda da Ruslar tarafından restore ettirilen yapı bugün Noel Baba Müzesi olarak düzenlenmiş olup ziyarete açıktır.Her yıl aralık ayındaki Noel Babayı anma törenleri için ve "Güneşli Noel Tatili"ni bu antik Likya şehrinin sıcak kumsallarında geçirmek isteyen bir çok turist buraya gelmektedir.